اجماع ضروری است؛ تردید نکنید

در حالی که در روزهای منتهی به ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، با وجود تعدد نامزدهای اصولگرا، بیشتر آنان بر اجماع روی کاندیدای مورد توافق صحبت می کردند، اینک و در فاصله کمتر از دو هفته به برگزاری انتخابات، کمتر صحبتی از کناره گیری و انصراف کاندیداها به میان می آید.
به گزارش گروه سیاسی صراط، عدم وجود نام هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی در میان کاندیداهای نهایی، برخی اصولگرایان را به این نتیجه رسانده که دیگر وحدت در میان آنان محلی از اعراب ندارد. این در حالی است که تفکر مذکور ممکن است نتایج ناخوشایندی برای اصولگرایان به بار بیاورد.

اصلاح طلبان در تقلای اجماع
در همین حال اخباری که از اصلاح طلبان به گوش می رسد دست کم زمزمه های تمایل برخی از آنها برای اجماع را ثابت می کند. در این میان حتی شایعه سفارش خاتمی به عارف برای کناره گیری او به نفع روحانی نیز در برخی محافل منتشر شد که اگرچه از سوی دفتر خاتمی تکذیب شد اما مصداقی است که نشان از تلاش آنها برای اجماع روی یک نفر دارد.
در همین حال اگرچه محمدرضا عارف تا کنون تمایلی برای کناره گیری نشان نداده و حتی چندین بار با اعلام اینکه روحانی به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده و خود او تنها کاندیدای اصلاح طلبان است، این عدم تمایل را اثبات کرده، اما باید توجه داشت که در صورت تحقق این امر، اصولگرایان با رقیب نیرومندتری در انتخابات مواجه خواهند بود.
در این صورت آرای اصلاح طلبان صرفا به صندوق یکی از کاندیداها خواهد رفت و تقسیم آرای اصولگرایان میان چند کاندیدا، برای آنان مطلوب نخواهد بود. در چنین شرایطی ضرورت اجماع اصولگرایان روی یک کاندیدا، بیش از پیش احساس خواهد شد.


وسوسه رییس جمهور شدن
در این شرایط، با اعلام رسمی عدم کناره گیری هر سه کاندیدای ائتلاف پیشرفت تا بعد از انتخابات که عملا آن را باید به مثابه پایان این ائتلاف قلمداد کرد، به نظر می رسد دیگر کاندیداها نیز بعد از گذشتن از فیلتر شورای نگهبان، تمایلی به کناره گیری ندارند.
در این میان برخی نامزدهای اصولگرا علنا از عدم کناره گیری سخن گفته اند و برخی دیگر نیز اگرچه از لزوم اجماع سخن می گویند اما به نظر می رسد عملا تنها در صورتی حاضر به اجماع هستند که کاندیدای نهایی مورد توافق، خود آنها باشند!
کمتر از 14 روز دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و شرایط نامزدها و آرایش های انتخاباتی به گونه ای است برخی اصولگرایان را مطمئن از پیروزی نامزدی از این جناح کرده است. بر این اساس، وسوسه های عدم اجماع در میان اصولگرایان نیز فراگیر شده که ممکن است به نتیجه ای نامطلوب ختم شود.
رقیب اصولگرایان همچنان نیرومند است و ائتلاف اصولگرایان ضروری است.

/ 0 نظر / 13 بازدید